Oficjalny portal Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego w Strzelcach Opolskich

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Data dodania: 12 maj 2022
Zdjęcie nr 1 do aktualności
Gminny Zarząd Mienia Komunalnego w Strzelcach Opolskich zwraca się do mieszkańców z apelem o segregowanie odpadów komunalnych oraz racjonalne nimi gospodarowanie. Apelujemy do mieszkańców o wdrożenie dobrych praktyk w tym zakresie:
• zmniejszajmy objętość odpadów poprzez zgniatanie butelek i puszek po napojach, kartonów po sokach lub mleku, a także poprzez składanie opakowań papierowych i kartonów przed ich wyrzuceniem;
• nie pozostawiajmy odpadów typu: odpady budowlane, palety drewniane, muszle klozetowe, wanny, umywalki, żaluzje, telewizory, oraz części samochodowe obok pojemników; • dokonujmy świadomych i rozsądnych decyzji zakupowych, aby nie wytwarzać więcej odpadów, niż jest to konieczne;
• nie zaśmiecajmy lasów, przydrożnych rowów, łąk, gdzie tworzą się dzikie wysypiska odpadów;
• nie bądźmy obojętni – zwróćmy uwagę sąsiadowi.
Posiadana przez nas dokumentacja zdjęciowa z prowadzanych przez nas kontroli potwierdza zupełny brak stosowania przez niektórych mieszkańców właściwej segregacji.
Zaskakujące są sytuacje, kiedy z danej nieruchomości odbierane są odpady segregowane, a w pojemnikach na odpady zmieszane nadal umieszczane są kartony albo butelki plastikowe. Powyższe przykłady są nie do zaakceptowania.
Przypominamy, że brak prawidłowej segregacji będzie skutkował naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie jest to kwota 25,00 zł/osoby.
Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy.
Dlatego zwracamy się do wszystkich mieszkańców – dbajmy o przestrzeganie zasad poprawnej segregacji odpadów. W tym celu można zasięgnąć informacji na stronie internetowej www.odpady.strzelceopolskie.pl. W najbliższym czasie zostaną opublikowane nowe harmonogramy wywozu odpadów, a także każdy z mieszkańców może u nas otrzymać ulotki oraz poradniki informujące jakie odpady wrzucać do danego worka lub pojemnika.
Od tego, w jaki sposób rozdzielimy odpady już w domu, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez gminę (czyli nas wszystkich) i daje lepszy wskaźnik poziomu recyklingu odpadów. Poziom ten został ustalony dla samorządów przez Ministra Środowiska – z każdym rokiem jest coraz wyższy i coraz trudniej będzie go nam wszystkim osiągnąć.
W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy prowadzą wzorową selekcję odpadów przyczyniając się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Należy pamiętać, że stosując się do zasad segregacji odpadów wnosimy swój wkład w poprawę jakości powietrza, gleby i wody. Ograniczamy również liczbę odpadów w swoim otoczeniu.

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Aneta Łukasiewicz (2022-05-12 10:45:03)
Informację zmodyfikował(a): Aneta Łukasiewicz (2022-05-12 10:48:28)
Liczba odwiedzin: 35
Do góryStopka

Licznik odwiedzin: 3890885
Data aktualizacji: 18 maj 2022
design by fast4net

Zamknij